FAQ

Máte na nás otázku? Podívejte se na přehled nejčastějších dotazů a našich odpovědí na ně.

Pokud nenajde, co hledáte, napište nám, rádi vše zodpovíme. 

Jaké aktivity Ubuntu nabízí?

Průvodci poskytují dětem širokou nabídku kreativních, řemeslných i ekologických činností, které mají přímý dopad a viditelný smysl. Společná příprava a vymýšlení her, nejrůznější výrobky z přírodních materiálů i klasických výtvarných potřeb, starání se o zahrádku nebo cokoliv, co dítě bude chtít vytvořit z vlastní iniciativy, naprosto podporujeme.

Naší hlavní snahou je, aby byly děti samostatné, uměly se samy obléknout, zapnout si zipy a přesky nebo zavázat si tkaničky. Aby uměly pomoci mladším kamarádům a zároveň si i oni samy uměly říci o pomoc. Umět si po sobě uklidit a vědět, jak se venku i v zázemí zabavit. To vše v přítomnosti průvodce, který je vždy připraven podpořit a podat pomocnou ruku.

Spánek. Musí děti po obědě spát?

Většinou jsou děti z dopoledního programu unavené tak, že se samy do svého spacáku těší. Každé odpoledne se po obědě přesouváme do zázemí, kde si všichni připraví svoje místo na odpočinek. Průvodce vypráví nebo přečte pohádku, po které přichází 45 minutový odpolední klid. Nikoho spát nenutíme, ale chceme, aby ti nejmenší nebo unavenější měli možnost usnout. 

Po odpoledním klidu si jeden z průvodců vezme děti, které neusnuly nebo už odpočívat nechtějí, ven (nebo do druhé části zázemí) na volnou hru. Ostatní děti mohou v klidu spát zhruba hodinu. Pro některé děti je odpolední odpočinek neobvyklý rituál, ale během času se tento blahodárný zvyk naučí a bez problémů ho přijmou.

Proč nenabízíte docházku na 1 den v týdnu?

Pro dítě je z hlediska vývojové psychologie důležitý rytmus a srozumitelné prostředí. Může si tak lépe vybudovat smysluplné a hluboké vztahy s ostatními dětmi i s průvodci. Toho lze docílit pouze za předpokladu, že celá skupina bude spolu co nejdelší možný čas. V případě naší docházky minimálně 2 dny v týdnu.

Jak děti zvládají zimu?

Zima je krásné období, které je pro pobyt venku náročnější. S tím správným vybavením je ale naprosto zvládnutelné, přínosné a zábavné. Vrstvené oblečení a kvalitní obuv, které zajistí sucho, teplo a volnost pohybu nám dopomohou užít si zimu bez starostí a s radostí. Děti zvládají zimu mnohdy mnohem lépe, než dospělí.

Jak je to s jídlem a pitím?

Ubuntu pro děti zajišťuje obědy, které se hradí mimo příspěvky na školné. Každé dítě si nosí svůj vlastní obědový set se dvěma uzaviratelnými miskami a příborem. Další možností je vlastní oběd v jídelní termosce, uvařený s láskou rodiči. Všechny děti si z domova nosí své nápoje a dopolední a odpolední svačinku (voda nebo čaj na doplnění lahviček jsou k dispozici celý den v zázemí). Snažíme se dodržovat zásady zdravé výživy a ukazujeme dětem výhody zdravého stravování. Jelikož věříme, že se děti dokáží najíst samy, nekrmíme je a vedeme je opět k samostatnosti. 

Jaký je rytmus dne?

Další základní stavební kámen v našem konceptu, který dětem pomáhá s rychlou adaptací a poskytuje jim pocit bezpečí a jistoty. Náš den má rytmické uspořádání, a proto se děti můžou spolehnout na to, že vše má své místo a čas. Znají průběh dne, stejně jako zvyky a rituály, které nás dnem doprovázejí. I když jdeme objevit novou stezku, nové hřiště nebo nový spadlý strom, pravidla i uspořádání dne se nemění a děti mohou s radostí a bez obav objevovat a prožívat nová dobrodružství. Svobodná hra je pro nás velmi důležitá a nepostradatelná. Její místo je v našem dni stejně jisté jako ranní kruh, pohádka nebo společný oběd.

Jak je to s pohybem venku?

Pohyb je základním kamenem pro zdravý vývoj dítěte a je propojen s dalšími vývojovými faktory, jako je řeč a posilování imunity. Proto každý den chodíme s dětmi na procházku do lesa nebo objevujeme okolí sadu, kde náš dopolední program probíhá nejčastěji. Volný prostor venku nám umožňuje volný pohyb a hlavně radost z něj. Můžeme popustit naši fantazii jakýmkoliv směrem, velký a svobodný prostor je pro ni důležitý.

Je potřeba mít do Ubuntu speciální oblečení?

Určitě nic speciálního potřeba není. Celoročně nosíme pokrývku hlavy. V zimě kuklu nebo čepici a jinak třeba šátek, kšiltovku či klobouk. Přes chladnější období doporučujeme jednoduché nepromokavé kalhoty, které nejsou vyteplené. Slouží jako vrchní vrstva, pod kterou má dítě podvlíkačky nebo zateplené kalhoty, podle ročního období. Nepromokavá bunda a outdorová pevná obuv. Pro inspiraci pro Vás máme připravenou naší brožuru o oblečení a obuvi. Protože jsme celý den venku a v pohybu, vnímáme chlad jinak než lidé, kteří vyjdou z vyhřáté školní budovy nebo z teplé kanceláře. Určitě je potřeba připravit se na to, že děti budou mít oblečení často špinavé. Občas se při běhání v lese můžou roztrhnout kalhoty nebo tričko a celkově se oblečení opotřebí dřive, než za "běžného" používání. Proto je potřeba být k dětem shovívavý a počítat s tím.

Připraví Ubuntu dítě na klasickou základní školu?

Přestup na základní školu bude vždy velkým a náročným krokem pro každé dítě. V Ubuntu se snažíme dětem vytvářet podmínky k učení tak, aby mohly nasávat své okolí všemi smysly a tvořily si vlastní a přímou zkušenost v reálném světě. Aby se děti mohly učit, je třeba jim poskytnout bezpečné prostředí. Posilovat jejich sebedůvěru, zaujmout a inspirovat je a podporovat samotnou lásku k učení. Ze zkušenosti víme, že děti navštěvující lesní školku mají mnohdy lepší přístup k učení a více rozvinuté sociální myšlení. Jsou tvůrčí, mají obrovskou fantazii a jsou schopné řešit výzvy, které si na ně škola přichystala.

Jsou děti méně nemocné než ve státních školkách?

Je prokázáno, že děti, které tráví více času venku, jsou více odolné vůči nachlazení a nemocem všeobecně. Jejich imunita je přirozeně posilována každodenním pobytem venku a zároveň je mnohem menší pravděpodobnost, že se nakazí. Pobyt v uzavřené školní budově toto riziko zvyšuje. Důležitá je ovšem pravidelná docházka. Běžné dětské nemoci jako vši nebo třeba plané neštovice se vyskytují se stejnou frekvencí jako kdekoli jinde v dětském kolektivu. Menší úrazy jako třísky, odřeniny, boule nebo škrábance jsou nedílnou součástí venkovních dobrodružství. Stejně jako drobné říznutí při práci s dětským nožíkem nebo štípnutí od komára či mravence. K úrazům vyžadující vetší lékařské ošetření dochází jen zcela výjimečně.

Naši průvodci jsou proškolení nebo přímo certifikovaní v poskytnutí první pomoci u dětí.

KONTAKT

Ubuntu Kids, z.s.

myjsme@skolkaubuntu.cz

Benešov u Prahy
Ubuntu sad Kozmice